Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. Gliwicka 6
42-674 Kamieniec

Konkurs ekologiczny „ Drugie życie odpadów” – rozstrzygnięty.

Od 5 listopada w naszej szkole trwał konkurs ekologiczny w którym uczniowie i rodzice mogli zaprezentować, jak kreatywnie wykorzystać odpady. Chcieliśmy w ten sposób przygotować się na uroczyste otwarcie zielonej pracowni. 

Na  konkurs  zostało zgłoszonych 15 wyjątkowych prac. Dzieci pod kierunkiem swoich rodziców wykazały się niezwykłą inwencją twórczą i udowodniły, że wykorzystując odpady przeznaczone do recyklingu, można zrobić coś wspaniałego.

21 listopada po długich obradach (wybór był naprawdę bardzo trudny, bo wszystkie prace były niepowtarzalne) jury rozstrzygnęło konkurs „Drugie życie odpadów” i wyłoniło zwycięzców.

I miejsce – Maja Rzepka
II miejsce – Łukasz Zurek 
III miejsce –Natalia Nowak 
III miejsce – Tobiasz i Amelia Zerbe
III miejsce – Jakub Raciok 
III miejsce – Mikołaj Macha

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku.                                                                                        Zapraszamy do naszej szkolnej galerii, gdzie można podziwiać wszystkie konkursowe prace.

Krystyna Chyra -Stanek

Ogólnopolska Akcja Charytatywna „ Prezent pod choinkę 2019”

W październiku nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej, w ramach której przygotowywaliśmy prezenty dla dzieci z Ukrainy, Białorusi, Rumunii oraz dla dzieci uchodźców. 

Idea wysyłania paczek świątecznych jest znana na całym świecie i kontynuowana od wielu lat. Do Polski też kiedyś przysyłano paczki. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Czy te paczki przemieniły Polskę? Nie, ale były źródłem radości i nadziei oraz dowodem, że są ludzie, którzy żyją lepiej, przejmują się losem innych i swoją troskę wyrażają w prosty sposób – poprzez świąteczną paczkę. „Prezent pod choinkę 2019” był 19. edycją akcji.

Dzięki wsparciu uczniów, rodziców i innych pracowników szkoły udało nam się zebrać prezenty!  Cztery podarunki dla dziewczyn, a dwa dla chłopców. Przekazaliśmy je koordynatorowi akcji. Wszystkie prezenty trafią do dzieci w szkołach, domach dziecka, świetlicach, szpitalach i kościołach na Ukrainie, Białorusi, Rumunii oraz do dzieci uchodźców. 

Dziękujemy z całego serca za duże zaangażowanie i wsparcie akcji.Razem możemy tak wiele….                                 

 Krystyna Chyra-Stanek 

Akcja charytatywna ,,Mikołaj na Kresach ”

Do 8 listopada w naszej szkole trwała akcja charytatywna "Mikołaj na Kresach 2019”, której organizatorem jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie. Projekt objęty patronatem honorowym Śląskiego Kuratora Oświaty, polegał  na zbiórce darów: słodyczy, artykułów szkolnych, maskotek i artykułów spożywczych, które Święty Mikołaj przekaże w grudniu dzieciom i rodzinom z polskich szkół na Litwie, Ukrainie i Białorusi. 

W zbiórkę zaangażowali się licznie uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły. Zgromadzone produkty zostały spakowane i dostarczone do  Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.               

Dzięki wsparciu wielu osób udało się przygotować wielki karton różnych produktów, którymi wkrótce będą się cieszyć Polacy mieszkający na Kresach.                         Dla naszej społeczności szkolnej nie była to zwykła akcja charytatywna, ale przede wszystkim okazanie wielkiego serca wobec rodaków mieszkających poza granicami naszej ojczyzny.     

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji. Zawsze możemy na Was liczyć! 

W naszych wspólnych działaniach niech nam zawsze towarzyszą słowa Naszego Patrona – Jana Pawła II:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”  

Krystyna Chyra-Stanek 

Szkoła Pamięta

25 października nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta”. 25 października nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta”. Ten rok jest rokiem ważnych wydarzeń:  80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Chcemy uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.
Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.                             

W ramach akcji odwiedziliśmy lokalne miejsce pamięci, uporządkowaliśmy pomniki oraz zapaliliśmy znicze i położyliśmy kwiaty na zbiorowej mogile żołnierzy poległych na wojnie w latach 1939 -1945 oraz na grobach nauczycieli pracujących w naszej szkole.  Dodatkowo zorganizowaliśmy w szkolnej bibliotece wystawę książek oraz płyt poświęconych tematyce wojennej.Chcemy nadal pielęgnować pamięć o naszej historii.                                                                                                                                 

 Krystyna Chyra-Stanek

Zielono nam!

               Zazieleniło się nam w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Kamieńcu. I to nie tylko dzięki zielonym akcentom uczniowskiego ubioru. Stało się to za sprawą uroczystości otwarcia zielonej pracowni, którą świętowaliśmy w czwartek, 21 listopada. Zgromadziła ona w szkolnym holu nie tylko szkolną społeczność , lecz również wielu znamienitych gości. Projekt pracowni pod tytułem „Naukowa Ekoprzygoda”, stworzony przez nauczycieli we współpracy z dyrekcją, uzyskał pozytywną opinię, a pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone na zakup wyposażenia oraz cennych pomocy naukowych.

Czytaj więcej...

Jeśli Euroweek – to w Międzygórzu!

W dniach 25.10.2019 - 29.10.2019 6 uczniów klasy Va wzięło udział w wyjeździe na Euroweek. Tegoroczny wyjazd miał trochę inną formę niż zwykle, gdyż integrował uczniówz aż trzech szkół naszej gminy: SP w Przezchlebiu, SP w Ziemięcicach oraz ZSO w Kamieńcu. Główną inicjatorką i organizatorką wyjazdu była pani Magdalena Paw - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Przezchlebiu. Nadrzędnym celem wyjazdu było szlifowanie znajomości języka angielskiego z udziałem wolontariuszy ze wszystkich stron świata. Tym razem mieliśmy przyjemność korzystać z gościnności Ośrodka Wypoczynkowego "Słoneczna" w Międzygórzu. Nauka języka angielskiego realizowana była poprzez prace w grupach promujących poszczególne kraje: Meksyk, Wietnam, Argentynę i Peru. Dodatkowymi atrakcjami dla wszystkich uczestników było zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku, "wspinaczka" na Górę Igliczną, gdzie zapoznaliśmy się z historią znajdującego się tam Sanktuarium Marii Śnieżnej, a także wspaniałe, jesienne wrażenie widokowe przy Wodospadzie Wilczki.Taka forma nauki języka angielskiego była również idealną okazją do wspólnego integrowania się uczniów zarówno z wolontariuszami, jak i uczniami reprezentującymi szkoły z różnych stron naszego kraju. W oparciu o pozytywne opinie wszystkich uczestników należy stwierdzić, że takie wspólne wyjazdy powinny być kontynuowane w kolejnych latach, nie tylko jako metoda nauczania języka angielskiego, ale również jako integracja uczniów szkół naszej gminy.

Patrycja Trzęsiok

18.10.2019 r. - Jan Paweł II – Naszym Patronem

W dniu 18 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Kamieńcu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Uroczystość zgromadziła społeczność szkolną: nauczycieli, uczniów  i pracowników szkoły. Uroczystość uświetniło również swoją obecnością wielu zaproszonych gości reprezentujących Urząd Gminy Zbrosławice, Radę Gminy Zbrosławice oraz Radę Rodziców. Akademię rozpoczęli uczniowie klasy siódmej oraz szóstej, przypominając wiele ważnych i przełomowych momentów z życia Jana Pawła II - Jego dzieciństwo, wczesną młodość i wreszcie wybór na Papieża. W podniosłej atmosferze ponownie wybrzmiało wiele ważnych słów naszego wielkiego Patrona, a dzięki jednoczesnej prezentacji zdjęć dokumentujących życie Jana Pawła II, zgromadzeni goście, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie mogli jeszcze głębiej doświadczyć przesłania, z jakim szedł przez życie oraz jakie nam zostawił: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".

Czytaj więcej...

"Noc pod gwiazdami"

Uczniowie trzeciej i czwartej klasy mieli niecodzienną okazję do nauki i integracji, bowiem w nocy z 18. na 19. października 2019 r. w szkole  zorganizowano „Noc pod gwiazdami”.

W zabawie wzięło udział 19 uczniów podstawówki wraz ze swoimi opiekunkami – Paniami: mgr Iloną Długosz, mgr Joanną Mansfeld-Muchą oraz mgr Martą Kuryło. Program rozpoczął się o godzinie 18:00 pracą w grupach. Uczniowie z kartonowych pudełek wykonali prototypy „kosmicznych robotów”. Udowodnili, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Następnie zaproszeni do szkoły goście z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii o/Gliwice wprowadzili uczniów w tematykę astronomiczną.

Korzystając z dobrej widoczności i bezchmurnego nieba, uczniowie i nauczyciele obserwowali takie planety jak Saturn i Jowisz przy pomocy sporego teleskopu znajdującego się w szkolnym obserwatorium. 

Następnie na boisku szkolnym nauczyli się rozpoznawać gwiezdne konstelacje. Dobrze widoczne tego wieczoru były, m. in. gwiazdozbiory Dużej Niedźwiedzicy oraz jedna z galaktyk. Uczniowie mieli okazję poznać również ogólne zasady działania teleskopu i wiele innych ciekawostek z zakresu astronomii. Dodatkowymi atrakcjami wieczoru były „bitwa na poduszki”, gry planszowe oraz wspólna kolacja w postaci pizzy zorganizowana przez rodziców.Impreza zakończyła się o godzinie 7.30 rano, po kilkugodzinnej drzemce na materacach rozłożonych w sali gimnastycznej.

Noc w szkole, dzięki zaangażowaniu ekspertów z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii, którzy już nie po raz pierwszy zorganizowali dla naszych uczniów wspaniałą lekcję astronomii oraz uczniów i nauczycieli, okazała się sporym sukcesem i na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem dla jej uczestników.

Ilona Długosz

12.09.2019 r - Wycieczka do ENERGYLANDII.

12 września 2019 r. odbyła się szkolna wycieczka do Energylandii w Zatorze. Pogoda dopisała wybornie, co spowodowało, że dobry humor towarzyszył uczestnikom przez cały dzień. Energylandia to największy Park Rozrywki w Polsce. Istnieje od pięciu lat i cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Jest podzielony na pięć stref: Bajkolandię, strefę familijną, ekstremalną, Water Park i Smoczy Gród. Uczniowie klasy VIII i V mogli korzystać z wielu atrakcji, takich jak: karuzele, tory wodne, rollercoastery, gokarty, zjeżdżalnie, wieża ciśnień i mnóstwo innych.Wycieczka do bajkowej krainy  była  bardzo udana, dostarczyła  wszystkim jej uczestnikom – tym dużym i tym małym - wielu  niezapomnianych wrażeń.                                                        

Krystyna Chyra- Stanek

Fotorelacja>>

Chcę umieć pływać!

Od połowy września do połowy listopada uczniowie klasy 3 wraz z wychowawczynią – mgr Iloną Długosz i nauczycielem wspomagającym – mgr Martą Kuryło, w ramach zajęć w-f raz w tygodniu wyjeżdżali na bezpłatne zajęcia pływania.

Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I – III w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. Dzieci, podczas zajęć na basenie, ćwiczyli pod okiem instruktorów i nabywali podstawowe umiejętności pływania. Ćwiczenia w wodzie i pływanie to również jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania wadom postawy i korygowania ich. Uczniowie mieli możliwość rozwijania i podnoszenia ogólnej sprawności fizycznej oraz przełamywania swoich barier. Równie istotną zaletą umiejętności pływania jest kwestia zapobiegania wypadkom w przyszłości, w czasie korzystania z różnych atrakcji wodnych, np. podczas wakacji. Ponadto zajęcia na pływalni to dla dzieci dużo radości i wesołej zabawy. Nasi uczniowie mogli w ten sposób zaspokoić naturalną potrzebę ruchu. Chętnie skakali do wody, nurkowali, wykonywali przeróżne ćwiczenia i  zjeżdżali  ze zjeżdżalni.Upowszechnianie aktywności fizycznej, usportowienie dzieci, popularyzacja sportu to bez wątpienia bardzo istotne i skuteczne elementy procesu edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Ilona Długosz