Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Główne wiadomości na temat bruksizmu podane są na stronie online poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Schorzenie to dotyka o wiele większą część populacji, a więc istotne jest to, by poznać powód zgrzytania zębami i głównie mieć wiedzę, że jest ona powiązana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie o charakterze czynnościowym, charakteryzujące się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w trakcie dnia albo najczęściej w czasie spania. Wywołuje to pocieranie pomiędzy zębami i w rezultacie, ich zużywanie się.

Bruksizm nad wyraz często pojawia się u dzieci, zmniejszając częstotliwość występowania w wieku dojrzewania. Na witrynie poradni opublikowane są dokładne objawy bruksizmu, na równi u najmłodszych, jak i u osób starszych. Na tej podstawie można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami faktycznie wiąże się z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, że jeśli faktycznie będzie dochodziło do częściej pojawiającego się niż standardowo zgrzytania zębami, to najważniejsze jest żeby reagować bezzwłocznie i jak najszybciej udać się do dentysty. Kiedy będzie to niezbędne, można też wybrać się do psychologa.

Jest to zalecane zwłaszcza wówczas, gdy chory będzie zmagać się z silną sytuacją wywołującą stres. Wiele osób po jakimś czasie będzie odczuwać skutki zgrzytania zębami. Nie w każdej sytuacji od razu ktoś orientuje się, iż ma taki kłopot. Niestety bruksizm może doprowadzić do: ścierania się zębów, uszkodzenia szkliwa, kruszenia się zębów, bólu skroni, bądź sztywności mięśni twarzy. Pacjent zmagający się z bruksizmem będzie mieć także zwiększone problemy z utrzymaniem dobrego snu nocą, a więc może się u niego pojawić bezsenność.

Leczenie bruksizmu przede wszystkim polega na hamowaniu szkodliwych efektów. Poza leczeniem stomatologicznym, polegającym na założeniu specjalnie zaprojektowanej szyny, wdrożone może być leczenie psychologiczne. W niektórych przypadkach jest także aplikowana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co minimalizuje rezultaty napięcia żuchwy. Jeżeli pacjent trafia do psychologa, to głównie omówione zostają strategie, które umożliwiają lepsze zarządzanie stresem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz